OBJEKTIF PEMBELAJARAN
|
|
Guru menyediakan
objektif pembelajaran yang tidak dapat
diukur dan tidak dibincangkan bersama-sama murid sebelum memulakan PdP.
|
Guru menyediakan
objektif pembelajaran yang boleh
diukur mengikut pelbagai aras keupayaan murid; dan memenuhi mana-mana satu (1) daripada kualiti
berikut:
ð
membincangkan objektif dengan jelas bersama-sama
murid;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan; dan
ð
mengikut ketetapan kurikulum.
|
Guru menyediakan
objektif pembelajaran yang boleh
diukur mengikut pelbagai aras keupayaan murid; dan memenuhi mana-mana dua (2) daripada kualiti
berikut:
ð
membincangkan objektif dengan jelas bersama-sama
murid;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan; dan
ð
mengikut ketetapan kurikulum.
|
Guru menyediakan
objektif pembelajaran yang boleh
diukur mengikut pelbagai aras keupayaan murid; dan memenuhi semua kualiti berikut :
ð
membincangkan objektif dengan jelas bersama-sama murid;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan; dan
ð
mengikut ketetapan kurikulum.
|
|
PERANCANGAN
PENGAJARAN
|
|
Guru menyediakan RPH
yang mengandungi objektif yang boleh diukur dan aktiviti pembelajaran yang
sesuai, menentukan kaedah pentaksiran dalam PdP
dan menyediakan ABM/ BBM /BBB /TMK.
|
Guru mencapai Tahap 1 dan
memenuhi mana-mana satu (1)
daripada kualiti berikut:
ð
mengikut pelbagai aras keupayaan murid
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan
ð
mengikut ketetapan kurikulum/arahan yang berkuat
kuasa.
|
Guru mencapai Tahap 1 dan
memenuhi mana-mana dua (2)
daripada kualiti berikut:
ð
mengikut pelbagai aras keupayaan murid
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan
ð
mengikut ketetapan kurikulum/arahan yang berkuat
kuasa.
|
Guru mencapai Tahap 1 dan
memenuhi semua kualiti berikut :
ð
mengikut pelbagai aras keupayaan murid
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan
ð
mengikut ketetapan kurikulum/arahan yang berkuat
kuasa.
|
|
PENGAJARAN
BERASASKAN AKTIVITI
|
|
Pengajaran guru
mengandungi aktiviti bersifat arahan yang dilakukan oleh murid serta
dikaitkan dengan pembelajaran murid
|
Pengajaran guru
mencapai Tahap 1 dengan aktiviti
yang melibatkan kreativiti, perbincangan dua hala, aplikasi praktikal atau
penggunaan KBAT dan memenuhi kualiti berikut:
ð mengikut peruntukan
masa yang ditetapkan.
ð mengikut ketetapan
kurikulum/ arahan yang berkuat kuasa.
|
Pengajaran guru
mencapai Tahap 2 dengan aktiviti
yang melibatkan kreativiti, perbincangan dua hala, aplikasi praktikal atau
penggunaan KBAT mengikut pelbagai aras keupayaan murid dan memenuhi mana-mana satu (1) kualiti berikut:
ð mengikut peruntukan
masa yang ditetapkan.
ð mengikut ketetapan
kurikulum/ arahan yang berkuat kuasa.
|
Pengajaran guru
mencapai Tahap 3 dengan sekurang-kurangnya dua aktiviti yang berbeza dan melibatkan kreativiti dan memenuhi
semua kualiti berikut:
ð mengikut peruntukan
masa yang ditetapkan.
ð mengikut ketetapan
kurikulum/ arahan yang berkuat kuasa.
|
|
KOMUNIKASI
|
|
Guru bercakap dengan
jelas dan dapat didengari serta menggunakan bahasa yang mudah difahami oleh
murid dan tidak membaca terus daripada buku teks.
|
Guru bercakap dengan
jelas dan dapat didengari serta menggunakan bahasa yang mudah difahami oleh
murid dan memenuhi mana-mana satu (1) daripada
kualiti berikut :
ð nada dan ketinggian
suara yang berkesan secara berhemah;
ð secara menyeluruh
meliputi semua murid
ð secara berterusan
dalam PdP
|
Guru bercakap dengan
jelas dan dapat didengari serta menggunakan bahasa yang mudah difahami oleh
murid dan memenuhi mana-mana dua (2) daripada
kualiti berikut :
ð
nada dan ketinggian suara yang berkesan secara
berhemah;
ð
secara menyeluruh meliputi semua murid
ð
secara berterusan dalam PdP
|
Guru bercakap dengan
jelas dan dapat didengari serta menggunakan bahasa yang mudah difahami oleh
murid dan memenuhi semua kualiti
berikut :
ð
nada dan ketinggian suara yang berkesan secara
berhemah;
ð
secara menyeluruh meliputi semua murid
ð
secara berterusan dalam PdP
|
|
PERHATIAN MURID
|
|
Guru membimbing murid
dengan pelibatan sebilangan kecil
murid memenuhi semua tindakan berikut :
ð
memberi respons berkaitan isi pelajaran
ð
berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti
pembelajaran
ð
memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran
kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
ð
mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
|
Guru membimbing murid
dengan pelibatan sebahagian murid
memenuhi semua tindakan berikut:
ð
memberi respons berkaitan isi pelajaran
ð
berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti
pembelajaran
ð
memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran
kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
ð
mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
|
Guru membimbing murid
dengan pelibatan sebilangan besar
murid memenuhi semua tindakan berikut:
ð
memberi respons berkaitan isi pelajaran
ð
berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti
pembelajaran
ð
memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran
kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
ð
mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
|
Guru membimbing murid
dengan pelibatan semua murid
memenuhi semua tindakan berikut:
ð
memberi respons berkaitan isi pelajaran
ð
berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti
pembelajaran
ð
memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran
kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
ð
mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
|
|
PENGURUSAN
BILIK DARJAH
|
|
Guru mengelola suasana
pembelajaran secara berhemah dan
menyeluruh dengan memenuhi mana-mana
satu (1) kualiti berikut:
ð
mengawasi komunikasi murid dalam PdP
ð
mengawasi perlakuan murid dalam PdP
ð
menyusun atur kedudukan murid selaras dengan
aktiviti pembelajaran
ð
mewujudkan persekitaran pembelajaran yang
menyeronokkan.
|
Guru mengelola suasana
pembelajaran secara berhemah dan
menyeluruh dengan memenuhi mana-mana
dua (2) kualiti berikut:
ð
mengawasi komunikasi murid dalam PdP
ð
mengawasi perlakuan murid dalam PdP
ð
menyusun atur kedudukan murid selaras dengan
aktiviti pembelajaran
ð
mewujudkan persekitaran pembelajaran yang
menyeronokkan.
|
Guru mengelola suasana
pembelajaran secara berhemah,
menyeluruh dan berterusan dengan memenuhi mana-mana tiga (3) kualiti berikut:
ð
mengawasi komunikasi murid dalam PdP
ð
mengawasi perlakuan murid dalam PdP
ð
menyusun atur kedudukan murid selaras dengan
aktiviti pembelajaran
ð
mewujudkan persekitaran pembelajaran yang
menyeronokkan.
|
Guru mengelola suasana
pembelajaran secara berhemah,
menyeluruh dan berterusan dengan memenuhi semua kualiti berikut:
ð
mengawasi komunikasi murid dalam PdP
ð
mengawasi perlakuan murid dalam PdP
ð
menyusun atur kedudukan murid selaras dengan
aktiviti pembelajaran
ð
mewujudkan persekitaran pembelajaran yang
menyeronokkan.
|
|
BAHAN SUMBER PEMBELAJARAN
|
|
Guru menggunakan papan
tulis untuk menjelaskan konsep atau
idea yang relevan dan perkataan/lukisan yang digunakan adalah jelas.
|
Guru menggunakan bahan
sumber pembelajaran (ABM/BBM/BBB/TMK)
yang relevan, jelas dan menarik perhatian dengan memenuhi mana-mana satu (1) kualiti berikut:
ð
mengikut pelbagai aras;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan;
ð
mengikut ketetapan kurikulum
|
Guru menggunakan bahan
sumber pembelajaran (ABM/BBM/BBB/TMK) yang relevan, jelas dan menarik
perhatian dengan memenuhi mana-mana
dua (2) kualiti berikut:
ð
mengikut pelbagai aras;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan;
ð
mengikut ketetapan kurikulum
|
Guru menggunakan bahan
sumber pembelajaran (ABM/BBM/BBB/TMK) yang relevan, jelas, menarik, berkesan
dan interaktif dengan memenuhi semua kualiti
berikut:
ð
mengikut pelbagai aras;
ð
mengikut peruntukan masa yang ditetapkan;
ð
mengikut ketetapan kurikulum
ð
secara menyeluruh dari segi kecukupan dan kecakupan/ meliputi semua murid
|
|
PENGETAHUAN KANDUNGAN
|
|
Guru menepati topik
dan objektif pelajaran tetapi :
ð
membuat kesilapan isi kandungan
ð
memperlihatkan keraguan dalam penyampaian isi
kandungan.
|
Guru menepati topik
dan objektif pelajaran serta memenuhi kualiti berikut:
ð
tidak membuat kesilapan isi kandungan
ð
tidak memperlihatkan keraguan dalam penyampaian
isi kandungan.
ð
memperlihatkan kesungguhan dalam memenuhi
pelbagai aras keupayaan murid
|
Guru mencapai Tahap 2 serta memenuhi kualiti
berikut:
ð
Mampu membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
dalam kandungan pembelajaran secara berhemah.
|
Guru mencapai Tahap 3 serta serta memenuhi kualiti
berikut:
ð
menggabung/merentas/ mengaitkan isi pelajaran
dengan tajuk/unit/tema/nilai/kemahiran/ mata pelajaran lain dalam aktiviti
pembelajaran.
|
|
SECARA LISAN
|
|
Guru menyoal murid
dengan soalan yang relevan, selari dengan keperluan objektif pelajaran dan
berupaya:
ð
mengenal pasti jawapan yang
betul dan salah atau memberi pengukuhan positif untuk jawapan yang betul.
|
Guru menyoal murid
dengan soalan yang relevan, selari dengan keperluan objektif pelajaran secara berterusan, tekal dan
berupaya:
ð
mengemukakan soalan yang
menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif mengikut keupayaan murid yang
pelbagai.
|
Guru mencapai Tahap 2 dan berupaya:
ð
menggalakkan murid
mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran.
|
Guru mencapai Tahap 3 dan berupaya:
ð
menggalakkan murid
memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara kendiri.
|
|
PENILAIAN
TUGASAN MURID
|
|
Guru menetapkan tugasan
murid untuk menguji pencapaian objektif pembelajaran dengan mengenal pasti
jawapan yang betul dan salah serta berupaya:
ð
memberi pengukuhan positif
untuk jawapan yang betul dalam tugasan murid.
|
Guru mencapai Tahap 1 dan berupaya:
ð
mengkhususkan tugasan dengan
keupayaan murid yang pelbagai aras.
|
Guru mencapai Tahap 2 dan berupaya:
ð
mewujudkan tugasan yang
menggalakkan murid ke arah membuat keputusan dan menyelesaikan masalah.
ð
secara berterusan, tekal dan
segera
|
Guru mencapai Tahap 3 dan berupaya:
ð
mewujudkan tugasan yang mendorong murid memperoleh pengetahuan
dan kemahiran secara kendiri.
ð
secara menyeluruh dari segi
kecukupan dan kecakupan/ meliputi
semua murid
|
|
KESIMPULAN
|
|
Guru mengakhiri
pelajaran tetapi tidak tidak membuat
kesimpulan pelajaran.
|
Pengajaran guru
mencapai Tahap 1 dan berupaya memberikan kesimpulan umum hasil
pembelajaran.
|
Pengajaran guru mencapaai Tahap 2 dan menjelaskan
tiga hingga lima isi utama yang telah dipelajari.
|
Pengajaran guru
mencapai Tahap 3 dan guru berupaya
menerangkan sebab pelajaran
berkenaan penting serta hubung kaitnya
dengan pelajaran lain/kehidupan seharian.
|
|
REFLEKSI PEMBELAJARAN
|
|
Guru dapat membuat pemerhatian secara umum mengenai
pengajaran dan memenuhi kualiti berikut:
ð
berdasarkan objektif pelajaran;
ð
mengikut ketetapan/arahan pelaksanaan pentaksiran
yang berkuat kuasa
|
Guru mencapai Tahap 1 dengan mengenal pasti sekurang-kurangnya satu kekuatan dan satu keperluan penambahbaikan secara
menyeluruh dari segi kecukupan dan kecakupan/ meliputi semua murid.
|
Guru mencapai Tahap 2 dengan mengenal pasti sekurang-kurangnya satu kekuatan dan satu keperluan penambahbaikan serta
dilaksanakan secara segera/berterusan/tekal.
|
Guru mencapai Tahap 3 dengan mengenal pasti sekurang-kurangnya dua
kekuatan dan dua keperluan
penambahbaikan serta dilaksanakan secara segera/berterusan/tekal.
|
|